Licytacje Komornicze

Wpis

sobota, 22 września 2012

Zasady licytacji komorniczych

Przedstawię tu podstawowe info o tym jak wyglądają licytacje komornicze dot. ruchomości

Po pierwsze najważniejszą zasadą jest to, że licytować można tylko i wyłącznie osobiście lub przez pełnomocnika będąc w wyznaczonym miejscu o wyznaczonym czasie.

Aby być dopuszczonym do licytacji należy wpłacić wadium w wysokości 10% ceny oszacowania a więc wartości na jaką komornik wycenił daną ruchomość. Osobom, które nie wygrały licytacji wadium jest zwracane. Natomiast zwycięzcy jest pobierana  na poczet ceny jaką wylicytował przedmiot. Cena wywołania czyli cena od której zaczynamy licytację wynosi odpowiednio:

przy pierwszej licytacji przedmiotu 3/4 ceny oszacowania a jeżeli w pierwszym terminie nikt nie kupi przedmiotu komornik wyznacza kolejny termin na którym licytację zaczynamy już od 1/2 wartości oszacowania. A więc zazwyczaj bardziej interesuje nas ten drugi termin, który jest bardziej okazyjny:)

Dodam, że druga licytacja zdarza się bardzo często :)

Kiedy już pojawimy się na licytacji odbywa się ona ustanie. Wygrywa osoba, która dała największą ofertę.

Ważne jest również to, że licytacja może się nie odbyć bez podania przyczyny więc warto jest przed wyjazdem np. dzień przed zadzwonić do kancelarii komorniczej i zapytać czy licytacja się odbędzie.

Najczęściej przedmiot licytacji możemy obejrzeć dopiero w jej dniu przed rozpoczęciem. A więc dopiero wtedy możemy ocenić czy interesuje nas dana ruchomość. Dlatego warto osobiście pojawiać się na licytacji.

Jeżeli zdarzy się, że będziemy jedynym licytantem nie ma przeszkód aby licytacja się nie odbyła. Wtedy możemy kupić przedmiot już za cenę wywołania bo nikt nie będzie jej podbijał.

Bardzo ważne:

Jeżeli nabywca nie wykonał w terminie warunków licytacji co do zapłaty ceny, traci rękojmię, a skutki przybicia wygasają. Z utraconej rękojmi pokrywa się koszty egzekucji związanej ze sprzedażą, a reszta wchodzi w skład sumy uzyskanej w egzekucji albo jeżeli egzekucja została umorzona jest przelewana na dochód Skarbu Państwa (art. 8671 kpc).

W przetargu nie mogą uczestniczyć: dłużnik, komornik, ich małżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwo, osoby obecne na licytacji w charakterze urzędowym oraz licytant, który nie wykonał warunków poprzedniej licytacji.

Pełnomocnictwo do udziału w przetargu powinno być stwierdzone dokumentem z podpisem urzędowo poświadczonym, chyba że chodzi o pełnomocnictwo udzielone adwokatowi lub radcy prawnemu.

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
ramboo85
Czas publikacji:
sobota, 22 września 2012 19:12

Komentarze

Dodaj komentarz

  • olderbetter50 napisał(a) komentarz datowany na 2012/12/12 20:48:24:

    W praktyce rzadko zajmują ruchomości: pamietnikwindykatora.pl/2012/02/21/wizyta-komornika-w-domu/ samochody stosunkowo często ale jakoś też "nie idą" na licytacjach, chociaż teoretycznie 1/2 wartości oszacowania (na drugiej licytacji) to dobra cena.

Dodaj komentarz

Kalendarz

Maj 2018

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

Darmowy licznik odwiedzin
licznik odwiedzin

Opcje Bloxa